Vincent Willem van Gogh


Policja włoska odzyskała dwa obrazy van Gogha skradzione w 2002 roku z muzeum w Amsterdamie. Znalezione zostały podczas przeszukań miejsc związanych z włoską Camorrą. Kradzież tych bezcennych obrazów doprowadziła do pytań o stopień zabezpieczenia najważniejszych muzeów. Odnaleziony został obraz przedstawiający widok na morze w Scheveningen oraz drugi czyli Kaplica w Nuenen.


"Słoneczniki" (tytuł oryginalny w języku francuskim: Tournesols) są przedmiotem dwóch serii martwych natur namalowanych przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Wcześniejsza seria wykonana w Paryżu w 1887 pokazuje kwiaty leżące na ziemi, a drugi zestaw wykonany rok później w Arles przedstawia bukiety słoneczników w wazonie. W umyśle artysty, obie wiązały się z przyjacielem Paulem Gauguin'em, który dostał dwie wersje paryskich słoneczników. "Pracuję z entuzjazmem człowieka z Marsylii jedzącego bouillabaisse, co nie powinno być zaskoczeniem dla Ciebie, bo jestem zajęty malowaniem ogromnych słoneczników." Osiem miesięcy później Van Gogh miał nadzieję powitać i zaimponować Gauguin'owi ponownie słonecznikami, wyposażył w nie pokój przygotowany w Yellow House gdzie Gauguin miał zostać w Arles. Po wyjeździe Gauguina, Van Gogh wyobraził sobie dwie główne wersje jako skrzydła Tryptyku Berceuse, w końcu dodał je do swojej wystawy w Les XX w Brukseli. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył portret kobiety,ukryty pod obrazem "Pastwisko w kwiatach' (Pasture in Bloom, 1887) Vincenta van Gogha. Udało się to dzięki zastosowaniu zaawansowanej techniki rentgenowskiej.


Absynt, trunek którego van Gogh był częstym konsumentem, zawiera toksyczny składnik, zwany tujonem. Spożycie tego, wycofanego już dawno ze sprzedaży, napoju powoduje, że osoba będąca pod jego wpływem widzi świat w kolorze żółtym. Był to kolor często przez van Gogha używany.

Van Gogh leczył epilepsję digoksyną, będącą ekstraktem z naparstnicy (Digitalis purpurea). Powoduje on zaburzenia wzroku i mógł sprawić - wraz z absyntem - że van Gogh, patrząc na gwiaździste niebo, widział świetlne aureole wokół gwiazd.

Rekordową cenę 53,9 miliona dolarów osiągnął obraz namalowany w 1889 - "Irysy". Licytacja odbyła się w domu akcyjnym Sotheby w Nowym Jorku w listopadzie 1987 roku.

Włoski astrofizyk Gianluca Masi wykazał się wyjątkową dociekliwością. Udało mu się bowiem stwierdzić, że van Gogh namalował swoją "Gwiaździstą noc nad Rodanem' między 24 a 28 września 1888 roku. Dokonał tego, analizując pozycje 7 gwiazd tworzących Wielki Wóz: Dubhe, Mizar, Megrez, Merak, Alkaid, Alioth i Phad.

Reklama